+420 734 120 172 okwave.cleaner@gmail.com

Mít skutečně dobře vyčištěné brýle je pro nás často nelehký úkol, ač způsobů čistění se nabízí poměrně dost.

Velice rozšířenou  možností  je dnes stále čistění speciálními hadříky, které většinou dostáváme v optikách jako bonus k nově zhotoveným brýlím. Tyto hadříky jsou především ze začátku velmi účinné proti prachu a drobnějším nečistotám, po čase však ztrácejí své dobré vlastnosti a jejich povrch ztrácí svou jemnost. Dříve dobrý pomocník se stává nehezkým kusem textilu plným mastnoty a ani jeho vyprání mu jeho dřívější krásu ani účinnost většinou nevrací.

Co teď s tím?

V posledních letech se jako jedna s nejlepších variant ukázala volba čistění brýlí ultrazvukem. Brýle se na určitou dobu ponoří do speciálního roztoku v ultrazvukové vaně a po ukončení procesu je výsledek skutečně perfektní. Kvalitní ultrazvukovou čističku lze dnes pořídit za cenu v řádu několika tisíc korun, což samozřejmě závisí na velikosti a výkonu zařízení. Kdo nechce do čistění brýlí investovat tisíce, muže si nechat takto profesionálně brýle vyčistit v optice. Většina dobrých optiků nabízí takovouto službu svým zákazníkům zdarma.

Velmi efektivní a praktické je čistění brýlí speciálními spreji. Povrch skel se takovýmto přípravkem jednoduše z obou stran nastříká a vyleští jemným papírovým ubrouskem. Někdo by mohl namítat, že papír by mohl citlivé brýlové čočky poškodit, pokud však brýle papírem nečistíme nasucho, ale za současného použití vhodného přípravku, je tento způsob nejen velmi efektivní, ale také bezpečný.

K čistění brýlí rozhodně není vhodné používat levné čističe s obsahem lihu, který by mohl poškodit antireflexní povrch brýlí. Opravdu kvalitní čistič neobsahuje alkohol, ani agresivní chemii. Ty nejlepší přípravky na brýle mívají zpravidla řadu ochranných vlastností. Udržují skla bez dalšího čistění několik dní čisté, zabraňují zamlžení a nanášení prachu. Takovéto přípravky mužeme nosit stále u sebe a v případě potřeby si brýle rychle a jednoduše vyčistit. Dobrý přípravek se dá pořídit za cenu několika desítek až stovek korun v závislosti na velikosti balení a vlastnostech výrobku. Rozhodně zde neplatí, že nejdražší musí být nejlepší, stejně jako u všeho se však nevyplácí šetřit na úkor kvality.

Jak vidíte, možnosti čistění brýlí je poměrně dost, záleží jen na možnostech a požadavcích každého z nás.